Produkty | Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

Treść

Historia Cukrowni Werbkowice

Na stronach lokalnego portalu „lubiehrubie” znaleźliśmy artykuł Pani Danuty Muzyczki na temat Cukrowni Werbkowice. Jak pisze Pani Danuta „będzie to spontaniczna opowieść o Cukrowni Werbkowice, którą nazwałam "Słodkie Złoto". Zachęcam do przeczytania,  bo może komuś to sprawi przyjemność i się uśmiechnie. A może przywróci wspomnienia z dawnych lat...”.

Kiedy w 1963 roku oddawano Cukrownię Werbkowice, to pewnie nikt się nie spodziewał że fabryka cukru wniesie tyle dobra w Gminie Werbkowice.

Podczas kampanii buraczanej cukrownia wygląda cudnie, jest pięknie oświetlona i tętniąca życiem niczym Las Vegas. Od momentu funkcjonowania, fabryka cukru zatrudniała bardzo dużo ludzi, pracowały całe rodziny szczególnie podczas kampanii buraczanej. Osinobusy rozwoziły pracowników w różne strony świata, ludzie mówią, że były to dobre czasy - było gwarnie, wesoło i jakiś inny był wtedy świat.

Pracując w Cukrowni Werbkowice, można było spotkać miłość swojego życia, tworzyły się "słodkie pary" które wkrótce wiązały się węzłem małżeńskim. Cukrownia Werbkowice wybudowała Przedszkole, Dom Kultury (CDK) i jak grzyby po deszczu wyrastały bloki mieszkalne, w późniejszym czasie Cukrownia przekazała Przedszkole i CDK Gminie Werbkowice, a mieszkania zostały sprzedane pracownikom.

….Ale najpiękniejsze były bale cukrownicze, na które bardzo licznie przychodzili pracownicy cukrowni i wtedy CDK pękał w szwach. W 2000 roku też był bal cukrowniczy, podczas milenijnej nocy sylwestrowej. Jako pracownik GOK też miałam okazję być i szampana pić z niebieskich butelek, specjalnie zamówionych na tę okazję przez Cukrownię. Ach cóż to był za bal! Dziewczyny i żony pracowników wyglądały, jak milion dolarów, a cukrownicy z muszką lub krawatem pod szyją też wyglądali imponująco. Roześmiane pary wirowały w tańcu na parkiecie sali kinowej.

Rozwój technologiczny sprawił, że Cukrownia Werbkowice zatrudnia już mniej ludzi, niż wcześniej, bo ludzkie ręce zastąpiły maszyny. Już plantatorzy nie dowożą buraków furmankami ani ciągnikami, już nie ma kolejek pod Alojzów albo do Hostynnego, tylko samochody ciężarowe dostarczają buraki do fabryki cukru.

Zatrudniane są w cukrowni pokolenia i bardzo dobrze, bo to ich dziadkowie i rodzice razem z innymi nie pozwolili Cukrowni Werbkowice oddać w obce ręce po to, żeby w Werbkowicach produkowany był nasz polski cukier z buraków od polskich plantatorów.

Starsi cukrownicy powiadają, że Cukrownia Werbkowice zawsze była w czołówce w produkcji cukru, bo miała szczęście do dobrych Dyrektorów i tak jest do dzisiaj.

I chyba nikt nie zakwestionuje stwierdzenia, że Cukrownia Werbkowice jest naszym lokalnym polskim dobrem narodowym!

Cały artykuł jest dostępny na stronie http://www.lubiehrubie.pl/

 

Opis pierwszego zdjęcia: butelki szampana  wyprodukowane specjalnie dla Cukrowni Werbkowice na milenijną noc sylwestrową.

  • Butelki
  • cuk 1
  • cukk 2
  • Werbkowice8